fbpx

Wdzięczność – praktyka

Taniec - Wolność - Miłość

Korzyści z praktykowania wdzięczności są prawie nieograniczone. Ludzie, którzy regularnie praktykują wdzięczność i poświęcają czas na zauważanie rzeczy, za które są wdzięczni i na rozmyślanie o nich doświadczają więcej pozytywnych emocji, czują się żwawsi, lepiej śpią, mają więcej współczucia i życzliwości, a nawet mają silniejszy system odpornościowy. Nie trzeba rezerwować sobie wdzięczności tylko na wyjątkowe okazje. Możemy wyrazić wdzięczność po otrzymaniu awansu w pracy, ale też możemy być wdzięczni za coś tak prostego jak np. pyszny kawałek tortu. Okazuje się, że samo spisywanie  wdzięczności i krótkich refleksji na temat chwil, za które jesteśmy wdzięczni – może znacznie poprawić samopoczucie i zadowolenie z życia.

Oto kilka sugestii, które nie tylko pomogą w rozpoczęciu praktyki wdzięczności, ale również pozwolą na jej kontynuowanie w dłuższej perspektywie czasu.

Jak wdzięczność może zmienić Twoje życie !!!

Odśwież swoje podziękowania

Najlepszym sposobem na doświadczanie korzyści z wdzięczności jest dostrzeganie codziennie nowych rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Prowadzenie dzienniczka wdzięczności zmienia powoli sposób postrzegania otoczenia i powoduje dostosowywanie się do tego, na czym się koncentrujemy. Możemy być wdzięczni za rodzinę, którą mamy, ale ciągłe pisanie tylko „Jestem wdzięczny za swoją rodzinę”  utrudni dostrzeganie innych, nowych chwil, za które bylibyśmy wdzięczni. Dlatego sprecyzujmy to pisząc „Dziś jestem wdzięczna serdeczną i pomocną osobę z obsługi stacji benzynowej, która pomogła mi umyć samochód na myjni” lub „Za toże siostra zaprosiła mnie na kolację, żebym nie musiała gotować po długim dniu„.  Otwarcie oczu na więcej rzeczy w otaczającym nas świecie może głęboko wzmocnić naszą praktykę wdzięczności, dlatego otwierajmy się na DOSTRZEGANIE NOWYCH RZECZY”

Realistycznie o Twojej praktyce wdzięczności

Wspaniale jest cieszyć się korzyściami płynącymi z wdzięczności, ponieważ dają nam one kopa, potrzebnego do rozpoczęcia wprowadzania zmian. Kiedy chcemy osiągnąć cel, technika konfrontacji mentalnej uczy nas optymistycznego myślenia o korzyściach płynących z nowego nawyku, a jednocześnie realistycznego myślenia o tym, jak trudne może być jego zbudowanie. To prowadzi do większej wytrzymałości i lepszej adaptacji. Zidentyfikujmy przeszkody, które stają nam na drodze i zaplanujmy jak je obejść. 
Na przykład, jeśli mamy tendencję do bycia wyczerpanym wieczorem, to zaakceptujmy fakt, że może to nie być najlepszy czas na skupienie się  i zaplanujmy w zamian spisanie naszych wdzięczności od rana.

Przekłuwanie wdzięczności w przyjemność

Badania nad motywacją własną wskazują, że chodzi o głęboki wewnętrzny przymus trzymania się jakiegoś zadania. Jednym z głównych tego elementów jest zdolność do robienia rzeczy w sposób, w jaki chcemy je robić. Więc nie ograniczajmy się – jeśli prowadzenie dzienniczka wydaje się nam być staromodne, możemy wypróbować nowe, kreatywne sposoby na kontynuowanie praktyki wdzięczności

SUGESTIA:
—————–> słoik wdzięczności …pudełko wdzięczności 🙂
Za każdym razem, gdy przeżywasz wzruszającą chwilę wdzięczności, zapisuj ją na kartce papieru i wkładaj do słoika.
W trudniejszych chwilach zajrzyj słoika.. 🙂

Raz w roku np. na koniec roku, na Twoje urodziny lub w inny „Twój specjalny” dzień „odpakuj” i uwolnij tę puszkę szczęścia, radości, dobra i wdzięczności i poślij w świat 🙂

Dzielenie wdzięczności z innymi

Nasze relacje z innymi ludźmi są największym wyznacznikiem naszego szczęścia. 
Dlatego też, kiedy budujemy naszą wdzięczność, sensowne jest myślenie o innych ludziach. Skupienie naszej wdzięczności na ludziach, za których jesteśmy wdzięczni, zwiększa korzyści, których doświadczamy. Przeciwieństwem tego jest koncentracja na sobie i sprawach materialnych, pojawia się pytanie, dlaczego wtedy nie włączamy innych do naszej  listy wdzięczności.