Co to jest medytacja?
Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego warto medytować. Odpowiedź na to – z pozoru proste – pytanie nie należy jednak do najłatwiejszych. Powodem takiego stanu rzeczy jest z całą pewnością fakt, iż ta znana praktyka, opierająca się m.in. na ćwiczeniu umysłu, wpływa pozytywnie na wiele aspektów ludzkiego życia. Warto przy tym zadać inne pytanie – co to jest medytacja? Przede wszystkim jest to prosta droga do zrozumienia własnej natury, co z kolei pozwala danemu człowiekowi na to, aby kierował się on w swoim życiu ideą prawdy. Odnalezienie w pewnym sensie ukrytego „ja” pozwala bowiem dotrzeć do skrywanych od dawna lęków i tęsknot, a co za tym idzie – wewnętrznych potrzeb.
Co daje medytacja?
Równie trudno jest odpowiedzieć na pytanie, co daje medytacja. Z jednej strony pozwala zaznać spokoju, którego tak bardzo brakuje w codziennym życiu. Z drugiej natomiast jest to znakomita okazja do podniesienia samoświadomości, gdyż pozwala zrozumieć swoją prawdziwą wartość. Jest to zatem ścieżka prowadząca do osiągnięcia pełnego spełnienia w życiu. Tym samym – satysfakcji.
Kiedy medytować?
Wahasz się nad tym, kiedy medytować? Z całą pewnością wtedy, kiedy na Twojej drodze stają jakiekolwiek trudności. Tego rodzaju ćwiczenia umysłu to bowiem dobry sposób na zażegnanie wewnętrznego niepokoju, który może być źródłem np. długoletniej depresji. Osoby, które uważają, iż ich życie jest pozbawione jakiekolwiek sensu, a jednocześnie – najzwyczajniej w świecie puste, są narażone na pasmo uzależnień. Mowa tu m.in. o nadmiernym jedzeniu, paleniu, nadużywaniu alkoholu czy też zażywaniu środków psychotropowych lub nawet narkotyków. Ratunkiem jest medytacja, która może pomóc zniwelować wewnętrzne lęki i wskazać drogę do pełni szczęścia.
Pozytywny wpływ medytacji
To jednak nie koniec przykładów na to, jak medytacja zmienia życie. Z dnia na dzień, coraz więcej przedstawicieli medycyny tradycyjnej zaleca bowiem łączenie powszechnych metod leczenia z elementami wspomnianej medytacji. Dzieje się tak, ponieważ wewnętrzna harmonia jest nierozerwalnie połączona ze stanem fizycznym każdego człowieka. Ćwiczenia umysłu wpływają zatem bezpośrednio na poprawę zdrowia danej jednostki. Mowa tu m.in. o zwolnieniu rytmu pracy serca, obniżeniu ciśnienia krwi (co jest korzystne w kontekście nadciśnienia), zmniejszeniu dolegliwości wynikających z posiadania wrzodów na żołądku czy nawet zniwelowaniu ryzyka zachorowań na choroby wieńcowe. Jest to możliwe gdyż medytacja pozwala zminimalizować napięcia pomiędzy poszczególnymi mięśniami, a dzięki temu zwiększa efekty regeneracji ludzkiego organizmu.
Od strony psychicznej, medytacja to z kolei odpowiedź na złe samopoczucie, które jest często efektem życia w stresie i ogólnego przemęczenia. Wpływa pozytywnie na przezwyciężenie tychże negatywnych aspektów, a tym samym – cieszenia się komfortowym życiem pełnym radości.