Hipnoza, nawet i w XXI wieku, pozostaje dla wielu ludzi zjawiskiem posiadającym tzw. czynnik magiczny. Czy rzeczywiście tak jest? Zarówno na to pytanie, jak i na wiele innych, otrzymasz odpowiedź w poniższym wpisie. Nie czekaj, dowiedz się o tym, jakie są częste mity o hipnozie!
1. Czy hipnoza opiera się na magii?
Zdecydowanie nie! Terapia hipnotyczna nie ma żadnego związku z jakimkolwiek rodzajem magii czy iluzji. Hipnoza to nic innego, jak naturalna umiejętność, w którą jest wyposażony umysł każdego człowieka. Więcej, znaczna część ludzi doświadcza jej – mimowolnie – praktycznie codziennie.
2. Czy istnieją osoby niepodatne na hipnozę?
Nieprawdą jest, iż są ludzie niepodatni na hipnozę. W rzeczywistości, każdy z nas posiada naturalne skłonności, które pozwalają – co istotne, bez przeszkód – uczestniczyć mu w terapii hipnotycznej. Takie poglądy mają zazwyczaj związek z nierozumieniem idei hipnozy, jak również jej działania.
3. Czy z hipnozy korzystają wyłącznie słabi ludzie?
Przekonanie, iż terapia hipnotyczna jest skierowana do osób o słabej psychice, jest zdecydowanie błędne. Prawda wygląda całkowicie inaczej. O wiele bardziej podatni na hipnozę są ludzie o znacznej inteligencji, jak również ci, którzy posiadają wielką wyobraźnię. Siła charakteru nie ma tu zatem nic do czynienia. Bardziej istotnym czynnikiem jest zaś w tym przypadku umiejętność koncentracji.
4. Czy w trakcie hipnozy muszę być cicho?
Oczywiście, że nie! Terapia hipnotyczna to specyficzny rodzaj komunikacji pomiędzy hipnoterapeutą, a człowiekiem zahipnotyzowanym. W trakcie sesji nie musisz cechować się biernością, leżeć cicho i nic nie mówić. Pamiętaj również, iż hipnotyzer pełni w Waszej relacji tylko rolę przewodnika, którego zadaniem jest poprowadzenie Cię w odpowiednią stronę Twej podświadomości. Co istotne, istnieją także takie rodzaje hipnoterapii, które bazują na rozmowie… podczas transu hipnotycznego!
5. Czy hipnoza to stan między jawą a snem?
Chociaż część ludzi posługuje się terminem „sen hipnotyczny”, to w rzeczywistości, podczas terapii hipnotycznej, pacjent nigdy nie zasypia. Owszem, może on odczuwać w jej trakcie senność, lecz nie jest to zamierzony skutek działań hipnotyzera. Więcej, podczas sesji osoba zahipnotyzowana zawsze jest w pełni świadoma tego, gdzie jesteś, co słyszysz i co mówisz. Jest to więc całkowicie bezpieczne.
6. Czy hipnotyzer może przejąć nade mną kontrolę?
Jednym z najczęściej powielanych mitów jest to, że hipnoterapeuta może przejąć jakąkolwiek kontrolę nad osobą zahipnotyzowaną. Owszem, możesz zgodzić się podczas sesji z sugestiami hipnotyzera, jeżeli jednak są one sprzeczne z Twoimi przekonaniami, to je po prostu zignorujesz. Nie wykonasz zatem wówczas niczego, co nie miałoby racji bytu w normalnym stanie świadomości. Nie powinien wiec dziwić również fakt, iż podczas terapii hipnotycznej pacjenci posiadają pełną kontrolę nad sobą, a w gruncie rzeczy – dzięki technikom hipnotycznym – o wiele bardziej ją zwiększają.
7. Czy można się nie obudzić z hipnozy?
Odpowiedź na to pytanie brzmi… tak! Przede wszystkim dlatego, iż – tak, jak już wspomnieliśmy wcześniej – podczas terapii hipnotycznej pacjenci po prostu nie zasypiają! W związku z tym, iż osoba zahipnotyzowana jest cały czas świadoma, to jednocześnie… nie może obudzić się wtedy ze snu.
8. Czy po hipnozie wszystko zapominamy?
No pewnie, że nie! Pamiętaj o tym, iż podczas hipnozy pacjenci są cały czas świadomi tego, co się wokół nich dzieje. Nic więc dziwnego, że pamiętają oni cały przebieg terapii hipnotycznej. Warto przy tym obalić też inny mit. Mowa tu o powszechnym przekonaniu, iż fakt, że pacjent pamięta całość hipnozy, jest równoznaczne z tym, że nie przyniosła ona prawidłowych efektów. Ten tok myślenia także jest błędy, ponieważ – jak już wspominaliśmy – to normalne, iż taka osoba jest przytomna.